26 maja – Dzień MATKI

We wtorek Dzień Matki.

Przez kilka ostatnich lat przeżywaliśmy go na wspólnym spotkaniu przy kapliczce Matki Bożej, a później na radosnym przebywaniu ze sobą… i z mamami ofiarując im kwiaty…

Mama. Pierwsze słowo dziecka. Najcieplejsze. Najczulsze.

Każda bez wyjątku niepowtarzalna, najlepsza, najpiękniejsza. Dla dziecka – jedyna.

Jest natchnieniem dla poetów: A. Asnyk, S. Stachura, A. Mickiewicza …
pieśniarzy i piosenkarzy: M. Fogg, B. Ładysz, W. Kocoń…
malarzy: St. Wyspiański

Jeśli spełnia swoje powołanie jest KIMŚ niezwykłym na zawsze.
Ks. Kard. S. Wyszyński wspomina jak kiedyś nabił sobie dużego guza, mama wzięła go na kolana i tuliła do serca.

„Cóż to by była za rozkosz, marzyłem o tym, aby sobie codziennie guza nabijać i siedzieć na kolanach matki” – wyznał Kardynał po latach. Mszę Św. prymicyjną odprawiał na Jasnej Górze , aby mieć Matkę, aby stanęła przy każdej Mszy Św. jak stanęła przy Chrystusie na Kalwarii. Obecność zmarłej matki i jej opieka towarzyszyły Mu w wielu trudnych momentach życia: Nieraz mi się wydaje, że staję na ambonie , że za mną stoi moja przedwcześnie zmarła Matka. Gdy podejmuję i prowadzę jakieś wyjątkowo ciężkie prace to mam wrażenie, że ona mi doradza i podpowiada” – pisał już jako Prymas Polski.


Mama IDY NOWAKOWSKIEJ – HERNDON mówiła: Wychowanie ciebie jest moja pasją”. Dziś znana prezenterka, aktorka, tancerka wspomina, że w mamie ma największą przyjaciółkę, która była i jest z nią zawsze i wszędzie w radościach i smutkach, sukcesach i porażkach: „gdy przeżywałam porażkę” zawsze radziła bym zaufała P. Bogu… Serce mamy jest czyste, pełne miłości. Mama jest moja przewodniczką po głębinach serca. To ona pokazała mi miłość bezwarunkową tę swoja i tę ponad nią – Pana Boga. Dzięki mamie poznała Kościół. Zrozumiałam wartości: Bóg, Honor, Ojczyzna. Zrozumiałam wiarę. W przyszłości chciałabym być taką mamą dla moich dzieci, jaką moja mama jest dla mnie… Kiedy mówię mamie, że chcę ją naśladować odpowiada: „Nie naśladuj mnie tylko Pana Jezusa. To on jest dla nas najpiękniejszym przykładem i wzorem”. Często bardzo się boję, że mama umrze… Gdy dziele się tymi obawami odpowiada z troską: „Zawsze będę z tobą… Zaufaj Panu Bogu. On wskaże Ci drogę – trudną, ale zawsze dobrą, właściwą i fascynującą”.

W świetle tych słów postawmy sobie kilka pytań:

  • jakie są moje relacje z mamą? Jak się do niej odnoszę?
  • Kiedy ostatnio odwiedziłem dom, grób mamy?
  • Ile miejsca w mojej modlitwie zajmuje modlitwa za mamę?